XIX
Bazar Poznański to jeden z najważniejszych symboli Poznania i Wielkopolski. Powstał w 1838 roku dzięki inicjatywie Karola Marcinkowskiego i powołanej przez niego spółce udziałowej, której celem była budowa hotelu przeznaczonego dla polskiej klienteli i sklepów dla polskich kupców. Hotel, któremu nadano nazwę "Bazar" powstał przy ulicy Nowej, obecnie Paderewskiego. Jego budowa zakończyła się w 1841 roku.
Bazar szybko stał się centrum polskiego życia gospodarczego, politycznego i kulturalnego. Stanowił również najważniejszą ostoję polskości na terenie zaboru pruskiego. To w tym gmachu w 1871 roku ukonstytuowała się spółka akcyjna budowy Teatru Polskiego. Pod koniec XIX w. spółka dokupiła nieruchomość przy Alejach Marcinkowskiego, której przebudowę zakończono w 1901 roku.
XX
Historia Bazaru zawsze splatała się z historią Polski. 26 grudnia 1918 roku gościł tu Ignacy Jan Paderewski, którego przybycie do Poznania było impulsem do wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Odnowione w okresie międzywojennym pomieszczenia hotelowe nadal były miejscem ważnych narad, obchodów, wystaw, a także bali karnawałowych. Okres II wojny światowej okazał się katastrofalny dla losów Bazaru. Rzeczoznawcy ocenili zniszczenia na ponad 70%. Po zakończeniu wojny spółka we własnym zakresie przystąpiła do odbudowy gmachu. Zmiany ustrojowe w Polsce spowodowały jednak odebranie spółce zarządu nad całym kompleksem budynków, które zostały następnie przekazane P.P. "Orbis".
Nowo powstały hotel "Orbis Bazar" przez cały okres zarządu państwowego nie odzyskał dawnej świetności architektonicznej. W 1990 roku spółka Bazar Poznański, istniejąca nieprzerwanie przez cały okres powojenny, podjęła działania prawne i odzyskała zniszczone budynki Hotelu Bazar. Po ponad 40-tu latach kompleks znalazł się ponownie pod zarządem prawowitych właścicieli.
XXI
Pierwszym działaniem spółki było przywrócenie funkcji handlowej lokali usytuowanych na poziomie parteru kompleksu budynków, tak jak to było na początku istnienia Bazaru. W ciągu ostatnich lat wyremontowano kamienicę przy ulicy Paderewskiego i uruchomiono w niej pasaż handlowy z ekskluzywnymi butikami. Budynek starego Bazaru funkcjonuje dziś jako nowoczesny biurowiec najwyższej klasy. W 2005 roku zakończono remont fasady od Alei Marcinkowskiego, przywracając jej bogaty, neobarokowy wygląd. Po latach przerwy spółka powróciła również do tradycji kulinarnych otwierając podwoje pierwszej restauracji, którą ze względu na historię tego miejsca nazwano "Bazar 1838". Obecnie trwają prace nad rekonstrukcją historycznych wnętrz Bazaru. W najbliższej przyszłości swoją działalność wznowi Hotel Bazar.
Bazar Poznański SA aktywnie uczestniczy w wydarzeniach kulturalnych w Poznaniu, wspierając i promując sztukę. We współpracy z Teatrem Wielkim im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu zainicjował cykl koncertów "Opera w Bazarze Poznańskim", które regularnie odbywają się w odrestaurowanej Sali Białej. W tej przepięknej sali gościł również A Cappella Poznan Festival, zorganizowany przez znakomity poznański zespół wokalny Affabre.